• img

  Güvenli bölge: Türkiye NATO anlaştı mı, Rusya’nın hamlesi ne olacak?

  Kuzey ve Doğu Suriye’de, NATO, ABD, AB ülkeleri, Rusya ve İran çıkar hesapları yaparken, QSD’nin Türkiye’ye yaptığı “400 kilometrelik tüm sınırı güvenli bölge ilan edelim” önerisi masada duruyor.

 • img

  ‘Güvenli bölge’ ve İdlib’de son durum: Anlaşma mı savaş mı?

  Suriye gündemli trafik baş döndürüyor. ABD’nin “güvenli bölge” için Ankara ve Rojava’da yaptığı görüşmelerde şimdiye kadar sonuç çıkmazken, bu sürecin başında “ateşkes” ilan edilen İdlib’de ise Rusya atağa geçti.

 • img

  Dün ‘Arap Kemeri’ bugün ‘Türk Kemeri’

  TSK’nin sınırına yoğun askeri yığınak yaptığı Girê Spî yönetimi ile Ankara görüşmeleriyle eşzamanlı olarak bir araya gelen ABD heyetine, dün “Arap Kemeri”ne karşı oldukları gibi bugün de “Türk Kemeri”ni kabul etmeyecekleri aktarıldı.

 • img

  Türkiye, askeri, ticari ve eğitimle Federe Kürdistan'a yerleşiyor

  Türkiye, Federe Kürdistan'a yerleşme politikasını askeri üslerin yanı sıra eğitim ve ticaretle destekliyor. Fethullah Gülen’den kalan 49 okulda Türkçe eğitim sürdürülürken, en az 390 şirketle de bölgenin ticaretine hakim oluyor.

 • img

  Suriye sınırına yığınak: ABD gerilimi canlı tutup çizgisini dayatıyor

  Kuzey ve Doğu Suriye sınırına yığınak yapan TSK'nin, saldırı gücünden çok ABD'nin yönlendirmesiyle yığınak yaptığı ileri sürülüyor. ABD'nin, Türkiye ve QSD'yi karşı karşıya getirerek, iki gücü de kendi çizgisine çekmek istediği ifade ediliyor.

 • img

  Almanya’nın silah listesinde Türkiye birinci

  Türkiye, Almanya’dan silah sevkiyatı yapılan ülkeler listesinde başı çekti. Türkiye 2019’un ilk dört ayında Almanya’dan "donanma alanında" 184 milyon 100 bin euro değerinde teçhizat teslim aldı.

 • img

  Federe Kürdistan Türkiye'ye 26 milyar doların bedelini mi ödüyor?

  TSK ve Federe Kürdistan Bölgesi yönetiminin Bradost alanına yönelik yapmak istedikleri, kadın, genç ve emektar peşmergelerin tepkisi ile boşa çıkarıldı. Barzaniler, Türkiye ile petrol ticaretlerinde 26 milyar dolarlık aksaklığa karşılık bölgeyi TSK ve MİT'e açarken, Türkiye bedeller ödeyerek Kürtlerin kazanımlarına göz dikti.

 • img

  NATO ile Rusya arasında sıkışan Türkiye İdlib'de savaşın içine çekiliyor!

  İdlib'de aşama aşama politikaları çöken ve NATO ile Rusya arasında gidip gelen Türkiye'nin savaşın parçası olması için ABD'nin desteklediği Ceyş İzze grubunun askeri gözlem noktasına saldırdığı iddia ediliyor.

 • img

  Xakurkê operasyonunda kim neyi amaçlıyor?

  Türkiye’nin KDP destekli Xakurkê operasyonu 17'nci gününe girdi. Hem bölgesel hem uluslararası güçler operasyona nasıl yaklaşıyor? Türkiye’nin ve KDP’nin amacı nedir? Irak, İran ve ABD neden sessiz? İşte operasyonun sürdüğü bölgeden gelen son bilgiler.

 • img

  Rusya Türkiye ortaklığı İdlib'te can çekişiyor!

  Türkiye'nin Kasım 2015'te uçağını düşürmesi ardından politik çizgisine geldiği Rusya’yla çıkar hesapları, İdlib'te tıkandı. Rusya destekli Rejim güçleri, Türkiye'nin askeri gözlem noktalarını hedef alıp kuşatırken, Türkiye ağır ağır NATO çizgisine kayıyor.

 • img

  Türkiye Libya iç savaşında da taraf!

  Libya Ulusal Ordusu ile Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri arasındaki çatışmalara dair konuşan Uluslararası Libya Stratejik Danışma Merkezi üyesi Ebdullah İlah Esmane, "Libya üzerinden Afrika'ya açılmak istiyor" dediği Türkiye için "Var gücüyle buradaki savaşa asılıyor. DAİŞ'lileri gemilerle Libya’ya gönderiyor" dedi.

 • img

  Kayyum rejimi altında HDP belediyeleri ne yapmalı?

  Güç ve iktidar anlayışını bertaraf etmek için ortaya konulmuş “eşbaşkanlık” sistemini iki ayrı odaya hapsetme yerine kayyumun duvarlarına vurulan o balyozlar gibi bariyersiz, kapısız, güvenliksiz, aracısız halkla buluşma mekanları tasarlamak...

 • img

  Türkiye İdlib üzerinden pazarlıklar sürdürüyor!

  Başlangıçta selefi gruplara askeri ve siyasi destekle Suriye iç savaşının parçası olan Türkiye, Cerablus, Ezaz, Bab, Efrîn’le dahil olduğu savaşı HTŞ eliyle İdlib'te sürdürüyor. Ankara, Kürt karşıtı politikasını İdlib’i pazarlık konusu yaparak sürdürüyor.

 • img

  Irak ve Kürdistan Bölge Hükümeti Türkiye’yle aynı sona mı ilerliyor?

  İçte ve dışta ekonomik, siyasi ve toplumsal krizi gittikçe derinleşen AKP-MHP ittifakı, Irak ve Federe Kürdistan Bölgesi üzerinden PKK'ye baskı kurmaya çalışıyor. Geleceklerini AKP’yle girdikleri ilişkiye bağlayan KDP ve YNK, Türkiye’nin girdiği çıkmaza benzer bir sona yaklaşıyor.

 • img

  İdlib'de Türkiye’ye ‘operasyon’ mesajı: Suriye topraklarından çık

  Suriye rejim güçleri, İran ve Rusya desteğiyle İdlib’de Türkiye'nin gözlem noktaları dahil HTŞ'ye yönelik operasyonlarını artırdı. Operasyonlar, Türkiye’ye “Suriye topraklarından çık” mesajı taşıyor.

ARA