Sosyalist Parti’den Fransa ve AB’ye çağrı

  • dünya
  • 14:41 21 Ağustos 2019
  • |
img

ANKARA - Fransa Sosyalist Partisi, HDP’li belediyelere kayyum atanmasını şiddetle kınayarak, Fransa hükümetine ve Avrupa Birliği’ne çağrıda bulundu.

 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına uluslararası arenadan tepkiler gelmeye devam ediyor. Fransa Sosyalist Partisi, kayyum atamalarını kınarken, Fransa hükümeti ve Avrupa Birliği’ne de çağrıda bulundu.
 
Fransa Sosyalist Partisi yaptığı açıklamada, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri eşbaşkanlarının görevden alınmasını şiddetle kınadı.  Açıklamada, “ 31 Mart'ta demokratik yollarla seçilen HDP'li belediye başkanlarının yerine devlet tarafından keyfi bir şekilde valiler atanmıştır. Aynı zamanda, çoğunluğu meclis üyeleri ve belediye çalışanları olan 418 kişi de terörle mücadele adı altında gözaltına alınmıştır” ifadelerine yer verildi.
 
‘DEMOKRASİYE VE KÜRT HALKINA SALDIRI’
 
Yaşanan bu olayın Fransa ve Avrupa Birliği tarafından güçlü bir şekilde kınanması gerektiğinin vurgulandığı açıklamanın devamı şöyle: “Sosyalist Parti, yakın zamanda demokrasiye yönelen bu darbeyi kınamakta ve Türk hükümetinin başta HDP olmak üzere herhangi bir demokratik muhalefete yönelik güç kullanımına karşı derin endişesini dile getirmektedir. Daha önce de yaklaşık 100 belediye başkanı görevden alınmış ve yerlerine Ankara'dan valiler atanmıştı. HDP’nin iki eş genel başkanı da dahil milletvekilleri hala cezaevinde tutulmaktadır. Sosyalist Parti, terörizmle mücadelenin demokrasiye yapılan bu saldırıları veya Kürt halkına uygulanan zulmü hiçbir şekilde haklı çıkarmadığını bir kez daha belirtmektedir.”