Türkiye Yazarlar Sendikası'ndan kayyum tepkisi: Vicdanlar susturulamaz

img

İSTANBUL – Türkiye Yazarlar Sendikası, kayyum atamalarına tepki göstererek, "Ne yaparlarsa yapsınlar topluma gerçekleri anlatmaya çalışacak insanlar, vicdanlar susturulamayacaktır. Kalemlerimizle biz buradayız" dedi. 

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir belediyelerine kayyum atamasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) yaptığı açıklamayla kayyum atamalarına sert tepki gösterdi. 
 
‘HALK YOKSULLUĞA MAHKUM EDİLİYOR’
 
Halkın her geçen gün daha fazla yoksulluğa ve eğitimsizliğe mahkum edildiğini belirtilen açıklamada, “İktidarın iddia ettiği gibi bu ülkenin ‘beka’ sorunu varsa bu iktidarın amentü gibi bellediği, neoliberal ve zengini daha zengin eden ekonomik politikalar, ülkenin emekçisini, üreticisini üretimden kopararak ülkeyi dışarıdan gelecek paralara, dövize mahkûm eden siyasetten kaynaklanıyor. İktidar; bu gerçekleri topluma anlatmaya çalışan muhalif yapı ve bireyleri de yönelttiği faşizan baskılarla susturmaya, gerçekleri gözlerden kaçırmaya, gizlemeye uğraşıyor” denildi. 
 
‘KALEMLERİMİZLE BURADAYIZ’
 
Dört ay önce devletin denetim organlarından geçerek aday olabilen ve yüksek oy yüzdesiyle seçimi kazanan belediye başkanlarının "teröre hizmet ettikleri" gerekçesiyle görevden alınmalarının temelsiz olduğu vurgulanarak, “Ülkeyi yöneten antidemokratik koalisyonun ortaklarının yalanlarına insanlarımız teslim olmayacaktır. Ne yaparlarsa yapsınlar topluma gerçekleri anlatmaya çalışacak insanlar, vicdanlar susturulamayacaktır. Kalemlerimizle biz buradayız” ifadesinde bulundu.