Diyarbakır’da kayyum protestoları: Saldırıyı direnerek püskürteceğiz

img

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da kayyum atamalarını protesto eden milletvekilleri, Kürt partileri temsilcileri ve yurttaşlar, açıklamadan sonra oturma eylemine geçti. HDP’li vekil Hişyar Özsoy, “İşgali reddediyoruz” derken, TİP’li vekil Barış Atay ise, “Saldırıyı direnerek püskürteceğiz” dedi.

 
İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyesi eşbaşkanının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanması protestoları sürüyor. Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi AZC Plaza önünde toplanan HDP milletvekilleri ve yurttaşlar, yüzlerce polis ve TOMA’larla ablukaya alındı. Açıklamaya katılan yurttaşlardan sık sık “Amed bizim irademizdir” sloganları attı. Açıklamaya, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yadımcısı Barış Atay, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin görevden alınan Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Kürt partilileri temsilcileri ve HDP milletvekilleri katıldı. 
 
ÖZSOY: İŞGAL MANTIĞINI RET EDİYORUZ
 
Burada konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, kayyuma karşı her gün eylem ve etkinlikler düzenlediklerini belirterek, “Halkımızla belediye başkanlarımızla birlikte kayyumu protesto ediyoruz. İşgal mantığını ret ediyoruz” dedi. 
 
Kayapınar ilçesinde dün bir dolmuşun yakılmasına tepki gösteren Özsoy, “Bunu kabul etmiyoruz. Halkın malına zarar vermek bizim siyasetimiz değil, çok haklı bir durumdayız. Kayyum atanmış, sonuna kadar meşru olduğumuz bir zemindeyiz. Diyarbakırlılara sesleniyoruz; demokratik tepkimizi gösterelim. Bizimle uzaktan yakından kesinlikle alakası yoktur. Bu tür durumların önüne hep birlikte geçelim” diye konuştu. 
 
ATAY: BİR TEK GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ
 
TİP Milletvekili Barış Atay, HDP ile dayanışmak amacıyla Diyarbakır halkına mesaj vermek amacıyla kentte bulunduğunu ifade ederek, sağladıkları ittifakı her alanda sürdüreceklerini vurguladı. Hak gaspına karşı birlikte mücadele edeceklerinin altını çizen Atay, “Bir tek geri adım atmayacağız. 2016’da kayyum rezaletinin ilk perdesinde AKP’nin karşılaştığı halk nezdindeki direniş hepinizin malumu. 2019’a girerken, yerel seçimlerde ağır mağlubiyetin üzerini örtmek için böyle bir kayyum rezaletinin ikinci perdesini yapacaklarını deklare etmişlerdi. Fakat bunca hadsizliğe sahip olduklarını düşünmüyorduk” diye belirtti. 
 
‘YOLSUZLUKLARI ÖRTMEK İÇİN SALDIRMAKTA’
 
Kayyum atamalarının AKP’nin iktidarını koruma amaçlı olduğunu ifade eden Atay, “AKP iktidarını korumak için her türlü ceberut saldırıyı ve hak gaspını kendine meşru görmekte ve buna devam edecek. Direniş ve sivil itaatsizliğin meşru olduğunu hatırlatmak bizlerin görevi. İktidar verdiği karardan o kadar emin değil ki, İçişleri Bakanlığı’ndan en küçük mertebesine kadar açıklama yapmak zorunda kalıyorlar. Böylesi bir hak gaspının, 2016’da atanan kayyumların burada yarattığı erozyonun, Selçuk Mızraklı’nın ortaya serdiği rezilliklerin, yolsuzlukların ne derece olduğunun farkında. Bunun üzerini örtmek için var gücüyle saldırmakta” ifadelerini kullandı. 
 
KILIÇDAROĞLU’NA: TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA
 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a yaptığı “Adalet” yürüyüşünü hatırlatarak, kayyum atamalarına ilişkin yaptığı açıklamalara tepki gösteren Atay, “Halkımız bu direnişi devam ettirecektir. Kazanamadığı şehirleri ele geçirmenin tek yolunun bu olduğunu zanneden iktidar buradan mağlubiyetle ayrılacağının bilincinde olmalı. Muhalefetin geri kalan kısmının topyekûn bir dayanışma ve mücadele olmadan, AKP-MHP faşist bloğuna karşı bir mücadelenin mümkün olamayacağını, zorlanacağımızı öğrenmesi gerekiyor. Adalet yürüyüşü yaptıkları dönemde ne kadar doğru bir hamle yaptıklarını, kendilerine destek vererek belirtmiştik. Beraber yürüdüğümüz zamanlar oldu. O zaman sokağa çıktılar. Bugün ‘sokağa çıkmayı doğru bulmuyoruz’ lafının talihsiz bir açıklama olduğunu düşünüyoruz” dedi. 
 
Kayyum atamalarına karşı birlikte mücadele çağrısı yapan Atay, “İktidara hep beraber direnmek, gayri meşru saldırıyı püskürtmek zorundayız. Halkımız şüphe etmesin; tarih muhakkak direnenleri yazacak” diye noktaladı.
 
ÇİFTYÜREK: GÜN DİRENİŞ GÜNÜDÜR
 
“Gün direniş günüdür” diyen Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ise, “Yüz yıldır halkımız ağır saldırılara rağmen ne iradesi kırıldı ne de direnişi kırıldı. Bu günden sonra da direnişimizi sürdüreceğiz” diye kaydetti. 
 
Hükümete seslenen Çiftyürek, şunları söyledi: “AKP 18 yıldır iki referansı olduğunu söylüyor; birincisi halk iradesi kutsaldır, ikincisi askeri ve siyasi darbeleri kabul etmeyecekleri. Cumhurbaşkanı ve AKP, bugün Amed, Van ve Mardin’in iradesine karşı siyasi darbe gerçekleştirdi. AKP’ye oy verenler irade oluyor da Kürt halkının iradesi soğan kabuğu mu?” diye sordu. 
 
CHP’ye “Demokrasinin sağlanması için Kürt halkının yanında durun” diyerek seslenen Çiftyürek, Kürt partilerine ise şu çağrıda bulundu: “Kobanê’de, Kerkük’te, 25 Eylül’de acımız da sevincimiz de birdir dedik. Dört parçadaki Kürtler Amed, Mardin ve Van’daki kanunsuzluğa karşı irademize sahip çıkalım” şeklinde konuştu. 
 
Yapılan açıklamaların ardından kitle oturma eylemine geçti. Kitle daha sonra slogan ve alkışlar eşliğinde bugünkü eylemlerini sonlandırdı.

Diğer başlıklar

22:39 İsrail’de seçimler sona erdi: Anketlere göre Netanyahu kaybetti
22:11 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu
21:42 Cumartesi Annesi Anik Can yaşamını yitirdi
21:28 Yenilenen İstanbul seçiminin maliyeti 40 milyon 656 bin
20:59 Demirtaş’tan tahliye olan eski Cumhuriyet çalışanlarına mesaj
20:28 AKP’den 'yargı paketi' açıklaması
20:21 Adana Valiliği kayyum eylemlerini 3'üncü kez yasakladı
20:12 ‘Deneye Hayır Derneği’ kuruldu
19:49 Gözaltına alınan beyaz tülbentli anneler serbest bırakıldı
19:40 Hozan Canê’ye ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten ceza
19:29 Benzin ve motorine zam
18:34 AKP’li vekilin abisi Enver Yıldız tutuklandı
18:20 Adana’da bir kadın darp edilip, üzerine yanıcı madde döküldü
18:05 Hakkari Valiliği’nden kayyum tepkisi yasağı!
18:01 Yargılanan 6 Eğitim Sen üyesi beraat etti
17:43 ‘Susamam’ parçası hakkında suç duyurusu
17:42 İntihar ettiği ileri sürülen Kaya'nın eşi ifade verdi
17:40 HDP heyeti Kulp’ta incelemelerde bulundu
17:04 Grup Yorum davası ertelendi
16:50 50 öğrenciyi istismar eden sanığa 80 yıl 10 ay hapis
16:44 Ailelerden 6'sı eyleme katılmadı
16:39 AKP’li vekilin abisi Enver Yıldız 50 kişiyle adliyeye gelerek teslim oldu
16:25 HDP'li vekil Maçin'in danışmanı gözaltına alındı
16:25 Asena Melisa Sağlam'a saldıran Ercan Kızıltaş'a ceza
16:03 Koçyiğit: Plan, HDP’yi halktan koparmak
15:50 Diyadin Belediyesi'nden alt ve üst yapı çalışmaları
15:26 CHP Eskişehir il yönetimine kayyum atandı
15:20 Afganistan'da Cumhurbaşkanı'nın mitingine saldırı
14:54 Sur Belediyesi eşbaşkanına 10 ay hapis cezası
14:23 Bir eski vekil daha AKP’den istifa etti
14:08 Hatimoğulları annelere seslendi: Gelin savaşa karşı beyaz tülbentlerimizi birleştirelim
14:02 'Mültecilik, kadın odaklı barış mücadelesi vermekle sona erebilir'
13:49 Kulp Belediyesi’ne kayyum ablukası
13:42 Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu tutuklandı
13:39 'Gizli' dosyada suçlama yok ama 5 isim de tutuklandı
13:28 HDP’den Kulp açıklaması: Siyasi darbenin devamıdır
12:49 AKP önünde KHK’li gözaltına alındı, asker annesi uzaklaştırıldı
12:26 HDP İstanbul’da 3 Kasım’da kongreye gidecek
12:22 Avukatlar Eren Keskin ve Oya Aslan hakkında zorla getirme kararı
12:11 AKP önünde eylem yapan annelerden 5'i gözaltına alındı
12:01 Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu gözaltına alındı
11:58 Nusaybin'de suç şebekesi kurdular: Fişleme, işkence, şantaj ve yağma
11:38 HDK: Dayanışma eylemliliğini yükselteceğiz
11:27 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
11:23 Beyaz tülbentli anneler AKP önünde eylem başlattı
11:11 İntihar ettiği ileri sürülen Kaya defnedildi
11:05 Gazeteci Fatih Polat'ın duruşması ertelendi
10:38 Mehmet Öcalan: 3 aylık cezanın adı tecrittir
10:33 Bismil’de trafik kazası: 4 yaralı
10:18 Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı