‘Kötü muamele geriledi’ diyen Soylu’ya yanıt: Başka bir ülkede yaşıyor

img

ANKARA - İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, polis ve askerlerin karıştığı “kötü muamele” vakalarına dair başvuru sayısında gerileme olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için, “Sanırım başka bir ülkede yaşıyor” dedi.

Ankara’da 4 aralık günü düzenlenen “Kolluk Gözetim Komisyonu Eğitimcilerin Eğitimi” programının açılışında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polis ve askerlerin karıştığı “kötü muamele” vakalarına ilişkin başvuruların gerilediğini iddia etti. Türkiye genelinde polis ve jandarma bölgelerinde “kötü muamele” iddialarına ilişkin 2017 yılında 70 başvuru yapıldığını belirten Soylu , 2018 yılında bu sayının 31'e gerilediğini ileri sürdü.
 
Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Adalet Bakanlığı’nın 2018 yılı resmi istatistiklerinin yanı sıra savcılıklar tarafından yürütülen soruşturma ve açılan dava sayılarının bile Soylu’nun ifade ettiği rakamların çok üzerinde olduğunu ifade etti.
 
 
‘KENDİSİNE İLETİLEN BAŞVURULARDAN BAHSEDİYOR’
 
Soylu’nun sadece kendisine iletilen başvurulardan bahsettiğini belirten Türkdoğan, İçişleri Bakanlığı bünyesinde 3 Mayıs 2016 yılında kolluk hizmetlileriyle ilgili şikayetlerin iletilmesi amacıyla kurulan Kolluk Gözetim Komisyonu’nun çalışmalarına 25 Temmuz’da başladığını hatırlattı. 
 
“Sanırım sayın bakanın bu komisyondan haberi yok” diyen Türkdoğan, “Bize kolluk görevlilerinin işkence ve kötü muamele uygulamalarıyla ilgili yapılan çoğu başvuruda aynı zamanda kolluk gözetim komisyonuna şikayet edilmesini de tavsiye ediyoruz.  Ayrıca komisyona başvurular yapılıyor ve bu sayı giderek artacaktır” dedi.
 
‘İŞKENCEYİ GÖRÜNMEZ KILMAK İSTİYORLAR’
 
Türkdoğan, Soylu’nun söz konusu yasağın ismini de yanlış kullandığına dikkat çekti. Türkdoğan, “Tam adı İşkence Kötü Muamele ve Onur Kırıcı Davranış Yasağı’dır. Son dönemde özellikle AKP yetkilileri ve bakanlar işkence kelimesini kullanmamaya, bunun yerine ‘kötü muamele’ demeye özen gösteriyorlar. İşkence kelimesini kullanmayınca işkence yok olmuyor. İşkenceyi görünmez kılmak istiyorlar. Bu bile aslında iyi niyetli olmadıklarını gösteriyor. Bir ülkede işkence sorunu devam ediyorsa, bununla ancak konuşarak mücadele edilebilir yokmuş gibi davranarak değil. Bu tutumla tam tersine işkence uygulamalarının devam etmesine sebep olursunuz” dedi.
 
 
‘GERÇEK HAYATTA BİR KARŞILIĞI YOK’
 
Yargıda çok ciddi bir “cezasızlık” probleminin olduğunu ifade eden Türkdoğan, işkence yapanlar hakkında etkin soruşturma yapılmadığını kaydetti. Açılan Çok soruşturmalardan çok azının davaya dönüşebildiğini belirten Türkdoğan, “Bize yapılan başvurular ve tespit edebildiğimiz sayıları açıklamıştık. Bu rakamlar oldukça yüksek rakamlar. Kaldı ki bunlar sadece bize ulaşabilenler ve tespit edebildiğimiz vakalar. Bu verileri Adalet Bakanlığı’na ileterek gerekenlerin yapılmasını istiyoruz. Bu verilerde de işkence kesinlikle yapılmış demiyoruz ama çok güçlü iddialardır diyoruz” diye belirtti. 
 
‘TÜRKİYE’DE İŞKENCE YOK’ GİBİ BİR SÖYLEMİN KARŞILIĞI YOK
 
Yapılan başvurularda hükümette ve yargıya düşen görevleri de anımsatan Türkdoğan, şunları dile söyledi: “İçişleri Bakanlığı idari yönden soruşturmayı yaparak, kendi personelinin işkence ve kötü muamele yapıp yapmadığını araştırdıktan sonra varsa en ağır disiplin cezasını uygulamalıdır. Adliyeler ise, etkin bir şekilde soruşturmayı yürütmeli. Çünkü işkencede zaman aşımı yoktur. Ama bunları yapmak yerine ‘zaten bize yapılan çok az sayıda başvuru var, dolayısıyla Türkiye’de işkence yok’ gibi bir söylemin gerçek hayatta bir karşılığı yok.” 
 
‘SOYLU’NUN BAZI VAKALARI AÇIKLAMASI GEREKİR’
 
Bakan Soylu’nun işkence ve kötü muamele konusunda özellikle bazı vakaları açıklaması gerektiğini vurgulayan Türkdoğan, “Örneğin en son Halfeti’de, Ankara’da Mali Şube’de işkence yaşandı. Bunun yanı sıra ajanlaştırma adı altında tehdit edilen, saatlerce alıkonup kaba dayağa maruz bırakılan gençler, uzun süredir kendisinden haber alınamayan ve kaçırılan insanlar var. Bunların başına çok ağır işkence olayları geldi. Bunlara ilişkin yayınladığımız raporlar var.  Bu vakalara bakabilir” ifadelerini kulandı.
 
Yine bazı görevlilerin ‘mülakat’ adı altında gözaltına aldıkları kişilerle görüşmek istemelerine değinen Türkdoğan, bunun hukukta yerinin olmadığının altını çizdi. Türkdoğan, şunları ekledi: “Bu insanların baskı ile karşılaşıp karşılaşmadığını kim söyleyebilir? Fethullah Gülen örgüt soruşturmalarında çok sık şikayetler alıyoruz. Avukatların anlatımları pek iç açıcı değil. Sayın bakan dava dosyalarındaki beyanları okuyabilir. Diğer yandan Ankara’da ‘işimi geri istiyorum’ diyen insanların başına gelenler bakanın deyimiyle baya bir kötü muameledir. Yine sayıları 450’yi geçen ağır hasta mahpuslardan birisi hakkında AHİM’in verdiği kararda ‘cezaevinde kalması işkence kötü muamele ve onur kırıcı davranıştır’ diyor.”
 
‘BİZİM YAŞADIĞIMIZ ÜLKEDE YAŞAMIYOR’
 
İçişleri Bakanlığı tarafından alınması gereken esas tutumun işkence ve kötü muamelenin mutlak yasak olduğunun hatırlatılması olduğunu söyleyen Türkdoğan, “Bakanın işkence yapanlarla etkili mücadele edeceğiz demesi gerekir. Dolayısıyla bakanın işkenceleri araştırıp kamuoyuna doğru bilgi vermesi gerekiyor. Ama kalkıp da ‘rakamlar azalmıştır’ diyorsa, o zaman bu bakan bizim yaşadığımız ülkede yaşamıyor demektir. Sanırım Bakan Soylu başka bir ülkede yaşıyor. Bütün gösterilerin yasaklandığı bir ülkeden bahsediyoruz. Sokağa çıkıp derdini ifade etmek isteyen insanların üzerine 10 polis birden çullanırsa, buna kötü muamele mi diyeceğiz, ne diyeceğiz?” diye sordu.
 
‘AYM’YE YAPILMIŞ BAŞVURULARI ÖĞRENMELİ’
 
İHD Genel Başkanı, Soylu’nun ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AHİM) ülkemiz aleyhine verdiği ihlal kararlarında insanlık ve onur kırıcı muamele kararı 2016'da 9, 2018'de 11'dir. Ve bu rakam, 2011'de 36'dır. 2012'de 18'e yani aşağı doğru bir azalış trendi içerisinde, küçük iniş çıkışlarla bahsettiğim seviyeye gelmiştir’ sözleri üzerinde de durdu.
 
2012 yılından bu yana Türkiye’den AHİM’e gidebilmek için önce Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) bireysel başvuru yolunun tüketilmesi gerektiğini hatırlatan Türkdoğan, “Son yedi yıldır AHİM’e dava gitmiyor. İşkence iddiasıyla yapılan başvurularda AYM daha yeni kararlar vermeye başladı. AYM süreci tüketilmeden AHİM’e başvurulmadığı için dolayısıyla sanki AHİM Türkiye’nin aleyhine karar vermiyormuş gibi bir hava ortaya çıkıyor. Burada çok büyük bir yanılsama var. Sayın Bakan işkence ve kötü muamele nedeniyle AYM’ye yapılmış başvuru sayılarını öğrenmeli bence. AYM’den sonuç alamazsa kişiler o zaman AHİM’e başvuruyor. Dolayısıyla bu sadece Türkiye’ye zaman kazandırmıştır. Ama onun ötesine uygulama sorunlarını ortadan kaldırmış değil” dedi.
 

Diğer başlıklar

21:19 İzmir'de 'İklim Krizi ve Mültecilik' konuşuldu
20:55 Görevden alınan CHP İl Başkanı: Genel Merkezin kararı, saygı duymak gerekir
20:42 Kadınlar Gülistan Doku’nun akıbetini sordu
20:02 Arpat: İmza attığınız sözleşmelere göre suçlusunuz
19:32 Doku Ailesi: O kişinin Gülistan olduğu yönünde bilgimiz yok
19:05 HDP 3’üncü Kadın Konferansı’nın ilk gün programı sona erdi
18:31 'KHK’lar gidecek biz kalacağız' dediler
17:50 'Kanal İstanbul istihdam değil rant yaratacak'
17:21 Kanal İstanbul’a karşı insan zinciri
16:42 ABD ve Rus askerleri burun buruna geldi
16:20 Halkevi Mersin Şubesi yeni yönetimini belirledi
15:57 20 yaşındaki genç intihar etti
15:53 Siverek’te 2 çocuktan haber alınamıyor
15:49 İstanbul'da polis bir kişiyi öldürdü
15:45 3 kentte hasta tutuklular için eylem: Cezaevi koşulları ölüme davetiye çıkarıyor
15:31 Erdoğan 'Berlin Zirvesi' öncesi Hafter'e destek verenleri hedef aldı
15:20 Demirtaş'tan Hrant Dink'e mektup
15:15 2019’da Türkiye’de en az 1736 işçi, İzmir’de ise 74 işçi can verdi
14:24 Kayıp yakınlarından Gülistan Doku tepkisi: Vali kara tablonun üstünü örtmek istiyor
14:17 Kılıçdaroğlu: Farklı düşündükleri için öğretmenlerin ihraç edilmesi doğru değil
14:11 Dink ve Ocak ayında katledilen gazeteciler anıldı
13:56 Somali'de Türk mühendislerin bulunduğu lokantaya bombalı saldırı
13:46 Silopi’de kadınlar Gülistan Doku’yu sordu
13:35 Abdullah Canan’ın oğlu: Bunlar DAİŞ’in öğretmenleridir
12:54 ‘Bu pınardan barış akmaz’ haberine dava
11:45 Yüksekdağ: Hep birlikte değiştirebiliriz
11:44 HDP 3’üncü Kadın Konferansı başladı
Buldan: 2019 direniş yılıydı, 2020 zafer yılı olacak
11:41 Ailelerin İmralı başvurusu yine reddedildi
11:39 'Yasak kararı kolluk güçlerinin taraf ve fail olduğunun ispatı'
10:51 ‘Ulusal Birlik Çalıştayı’ başladı: Başka seçenek yok
10:17 Mardin'de istinat duvarı örme çalışması sırasında mağara bulundu
10:16 Hrant Dink vurulduğu yerde anılacak
09:34 Kîno Gabriyel: Lavrov’a iletilen raporlar gerçek dışı
09:14 Emek ve Demokrasi Güçleri: Dersim’de özel savaş politikaları uygulanıyor
09:03 Tutuklu yazarların kitapları imzalanacak
09:03 Özgür basını son nefesine kadar savundu
09:03 Çocuk yardımı için başvuran gazeteciye ajanlık teklifi
09:02 Hrant Dink'in arkadaşları: Yaşasaydı cezaevinde olurdu
09:01 DTK Eşbaşkanı Güven: Tek engel ulusal birlik eksikliği
09:00 18 OCAK 2020 GÜNDEMİ
08:16 Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
17/01/2020
23:50 Berlin’de yapılacak Libya konferansının taslak metnine ulaşıldı
20:37 SOHR: Türkiye, paramiliter gruplara mensup bin 750 kişiyi Libya'ya gönderdi
20:33 MKGP’den Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü’ne: İddiaları gündeme taşımak görevimiz
20:24 Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü gazetecileri hedef gösterdi
20:06 Kadıköy'de ‘Sağlıkta Şiddet Yasası Çıkarılsın' nöbet eylemi
19:11 Dersim Barosu’ndan 3 uzman çavuş hakkındaki iddialara ilişkin suç duyurusu
18:33 Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
18:30 Emekçiler Haber-Sen'in kuruluşunu kutladı
18:20 HKP’den YSK’nin seçime girecek partiler listesine itiraz
18:15 ‘Metal işçileri isyan ediyor’
18:00 Kanal İstanbul ÇED raporu onayına tepki: Halkın iradesi çiğnendi
17:43 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı Doku’ya dair rapor hazırlayacak
17:36 7 gündür kayıp olan Keldani çifte hala ulaşılamadı
17:22 Demirtaş: Yan yana gelmek, konuşmak, birlikte olmak kimseye zarar vermez
17:06 Yeni infaz düzenlemesi Erdoğan'a sunuldu
17:03 Nurcan Bakır için Adana'da taziye kuruldu
16:49 Gülistan Doku olabileceğinden şüphe edilen yeni görüntülere ulaşıldı
16:48 Merkel Türkiye’ye geliyor
16:38 Mersin Tiyatro Derneği Genel Kurulu'nu yaptı
16:29 Kanal İstanbul ÇED raporunun onaylanmasına uzmanlardan tepki
16:19 Bulut: Sağlıkta şiddeti protesto ederken polis şiddetiyle karşılaştık
16:18 HDP’ye dayanışma ziyareti
16:17 Eğitim Sen’den yarıyıl raporu: Çok sayıda öğrenci ve öğretmen mağdur edildi
16:10 Tehdit edilen öğrenciler suç duyurusunda bulunup, İHD’ye başvurdu
15:48 Çocuğunu istismar eden baba gözaltına alındı
15:47 Bahçeli: Yetki verin FETÖ’nün siyasi ayağını biz bulalım
15:45 Erdoğan: Mektup gizli, açıklayamam
15:23 Diyarbakır Baro Başkanı Aydın: Yargı iktidarın arka bahçesine dönüştü
15:17 Çocuklu annelere ücretsiz ulaşım
15:14 Eğitim Sen Diyarbakır şubelerinden dönem sonu raporu
15:08 İHD 2019 yılı raporu: 61 kişiye ajanlık dayatıldı
14:53 ‘Sağlıkta şiddete son’ diyen sağlıkçılara polis şiddeti!
14:48 Kubilay: Siz Ferhat olamazsınız, para dışında kimseye sevdalanamazsınız
14:37 CHP’de kurultay tarihi belli oldu
14:25 Açlık Grevlerini İzleme Heyeti: Ses ver, Grup Yorum üyeleri yaşasın
13:44 Dersim’de valiye ‘huzur’ tepkisi
13:12 Kanal İstanbul ÇED raporu onaylandı
13:11 'Ulusal Birlik Çalıştayı' yarın başlıyor
13:10 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
12:50 Şehriban Çatı’yı öldüren erkek tutuklandı
12:37 PİA Genel Başkanı Kamaç: Kürtler bir yüzyılı daha kaybetmemeli
12:16 Elektrik dağıtım şirketine rekor ceza
12:09 HDP’de büyük kongre öncesi konferans
12:01 ‘İktidar kontrol edemediği medyayı yok etmek istiyor’
11:33 Yaşam Nöbeti kazandı: Faytonlar kaldırılıyor
11:26 Diyarbakır’a kar yağıyor
11:24 3 uzman çavuşun tecavüzünü böyle gizlediler!
11:09 Sara Kaya tahliye edilmedi
10:44 Şırnak Valiliği'nden 7 gün sonra açıklama: Aramalar sürüyor
10:34 ‘Kürtçe yaşamak gerekiyor’
10:30 Torunlarını istismar eden dedeye 23 yıl ceza verildi
10:10 Suriye’de beş milyon çocuk yerinden edildi
09:45 Tutuklulardan İHD’ye ‘ihlal’ mektupları: 'Kürt' geçen yayınlar verilmiyor
09:43 Haftanın filmleri
09:08 Kayyım Ayşe Şan Kadın Kitap ve Konuk Evi'nin kapısına kilit vurdu
09:08 HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Çınar: Ulusal birlik için mutabakat lazım
09:07 Üstün: Kanal göç yollarını ve türleri yok edecek
09:03 Belediyelere alınmayan meclis üyeleri suç duyurusunda bulunacak
09:03 Kayyımın su zammı çizelgesi siteden kaldırıldı: Suçüstü yakalandılar