Temelli: Demokratik Cumhuriyet'i hep birlikte inşa etmeliyiz

img
ANKARA – HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, toplumsal örgütlenmenin önemine dikkat çekerek, “Ne yapmalı? Nasıl yapmalı? Bir kez daha Lenin’i yorumlamalıyız, toplumsal örgütlenme alanında bir kez daha Öcalan’ı okumalıyız. Yeniden, yeniden düşünmeliyiz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Daha güçlü HDP, daha güçlü mücadele” şiarıyla düzenlenen konferansa 600 delege katıldı. Konferans HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin konuşmasıyla devam ediyor.
 
Temelli konuşmasına HDP’nin önceki Eş Genel Başkanları Fatma Gök, Yavuz Önen, Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ı selamlayarak başladı. 
Konferans sürecinin uzun bir süredir devam ettiğini kaydeden Temelli, “Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz Ağustos ayında Birinci Örgütlenme Konferansımızı gerçekleştirdik. O konferansa giderken de yine yoğun bir çaba ve emek ortaya koyduk. O konferansımızda çok önemli kararlar aldık. Birçok eksikliğimizi gördük. Yapabileceklerimiz konusunda ortaklaştık. O günden sonra büyük konferans hazırlıklarımız başladı. Bugün burada bir aradayız. Bugün burada hem geçmişimizi değerlendireceğiz hem de geleceğin yol haritasını yapacağız. Büyük konferansa gelirken, bu konferans sürecinde emeği geçen tüm arkadaşlarımıza örgütlenme komisyonumuza strateji birimimize konferans hazırlık komisyonumuza teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.
 
‘ORTADOĞU’DAKİ SEÇENEK HALKLARIN BAŞKALDIRIŞIDIR’
 
20’nci yüzyılın sonuna doğru gelindiğini kaydeden Temelli, “Yeni bir 10 yılın başındayız. Köhnemiş sistem çöküyor, kapitalist modernite tükendi. İkinci paylaşım savaşından sonra yeni düzen yaratmaya çalışan kapitalist sistem bunu ancak 25 yıl sürdürebildi. Sonra 70’lerin krizinde yeni dünya düzenini tüm dünya halklarına dayattılar. Neoliberal politikalarla sömürüyü doğa talanını katlanılamaz bir boyuta taşıdılar. Yeni dünya düzeni de çöküyor. Şimdi yeniden bir dünya düzeni arıyor, Köhnemiş sistem Ortadoğu’da yürüttüğü felaket savaşlarıyla kendini var etmeye çalışıyor. Bu köhne düzen dünyaya yoğun bir emek sömürüsüyle savaşlarla, yıkımlarla, ekolojik yıkımla kendini dayatıyor. Kendini var etmeye çalışıyor ve bu düzen inşasının merkezi olarak Ortadoğu’yu görüyor. Bunu yapmaya çalışanlar aslında bu savaşı kaybedecektir. Ortadoğu’da ortaya konulan seçenek dünya halklarının geleceğine yönelik bir umuttur ve köhne düzeni çökertecek olan bir başkaldırıştır” ifadelerinde bulundu.
 
Temelli, “Savaşlar, ekolojik yıkım, dünyayı bir felaketin eşiğine getirdi. Dünyayı yapay zekalı makinelere teslim edip, Mars’a göç etmeye çalışan o yüzde birlik azınlık dünyanın yüzde 99’unu cehenneme çevirdi. Büyük adaletsizlik her yerde ve diyoruz ki kurtuluş yeni bir enternasyonalist bir mücadeledir ve bu da ancak enternasyonalist dayanışma ile mümkün olabilir” dedi.
 
‘AKP KÜRT MESELESİNİN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜNDEN BESLENİR’
 
Türkiye’nin 17-18 yıldır AKP ile yönetildiğini vurgulayan Temelli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “AKP iktidarı bu yeni dünya düzeninin ya da yeniden oluşturulacak düzenin en büyük gönüllüsü. Çünkü bu zihniyetin aslında Türkiye’de üretilmesinden başka bir şey değildir. Neoliberal sistemin bir aracıdır, payandasıdır. Öyle de olmuştur, halklara sömürüden, şiddetten, yıkımdan, savaştan başka bir şey vermeyen bir iktidardır AKP. Bugün karşı karşıya olduğumuz şey büyük yıkımdan başka bir şey değildir. Çözümsüzlükten beslenir, Kürt meselesinin çözümsüzlüğünden beslenir.
 
AKP YENİ BİR İTTİHATÇI DÜZEN KURMA PEŞİNDE
 
Nasıl ki dünya yeni bir düzen kurma peşindeyse AKP’de yeni bir ittihatçı düzen kurma peşindedir. Yeniden bir ittihatçı anlayışıyla Kürt düşmanıyla tıpkı 1910’lı yıllardaki gibi bugün Neo Osmanlıcı politikalarla yıkıma ve savaşa devam etmektedir. Bir Kürt düşmanlığı ve çözümsüzlük üzerinden kendi iktidarının bekasını sürdürmeye çalışmaktadır. Yegane politikaları savaş politikasıdır. Bu savaş politikasını içeride dışarıda her yerde her geçen gün şiddetli bir şekilde yükseltmektedir. Suriye’de Efrin’de başlayarak Gire Spî'de, Irak’ta Kürt Federe Devletine tahammülsüzlüğün son versiyonu pençe Harekatıdır. Bununla yetinmeyip bunu sürdürüyor. Şimdi Libya’da savaş politikalarından beslenmeye devam ediyor.
 
TÜM TÜRKİYE’DE TECRİT UYGULANIYOR
 
AKP iktidarı, bir hukuksuzluk iktidarıdır, bir zorba iktidarıdır. Hukuku askıya almıştır. İstisna halini olağanlaştırmaya çalışmaktadır. Adalet sistemi çökmüştür. Adalet sisteminin çökmesinin nedeni bu hukuktur, tecrit hukukudur. Tecrit sadece İmralı kara sularında yoktur, bütün Türkiye’dedir. Bütün Türkiye'yi tecrit altına almıştır. İmralı'da sayın Öcalan'a uygulanan tecrit demokratik çözümün önünü tıkayan bir tecrittir. Demokratik çözümün önünü tıkamak bu iktidar için elzemdir. Çünkü bu tıkanma sayesinde otoriter rejimini var edebilme ve ayakta tutabilmektedir.
 
CEZAEVİ FOTOĞRAFI TÜRKİYE’Yİ ANLATMAKTADIR
 
Cezaevlerine baktığımız da bu zorba sistemi görmek mümkündür. Bugün cezaevlerinde işkence vardır, insan hakları ihlalleri vardır. Elif Kısa cezaevindedir. Anneler, çocukları cezaevindedir. Masum insanlar cezaevindedir. Hasta tutuklular, masum insanlar cezaevindedir. Cezaevi sorunu Türkiye sorunudur cezaevi fotoğrafı bugün Türkiye’yi en iyi anlatan fotoğraftır.
 
BU İKTİDAR EMEK SÖMÜRÜCÜDÜR 
 
Bu iktidar emek sömürücü bir iktidardır. Emeğin üzerinde aşırı sömürü ile yoğun şiddetle tahakküm kurmuştur. Dünyada en yoğun emek sömürüsünün yaşandığı, en fazla işçi cinayetinin yaşandığı ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Sermaye, emek sömürüsü ve doğa talanı ile ancak ayakta durmaktadır. Bu hem emeğin sömürüsünü yaratmakta hem de doğa talanını yaratmaktadır. Bu iktidar betoncudur, bu iktidar savaşçıdır. Bütün ülkenin kaynaklarını betona gömmekte, şehir hastaneleriyle otoyollarıyla, Kanal İstanbul projeleriyle Türkiye’nin gelecekteki tüm kaynaklarını bugünden tüketmektedir. Çünkü iktidarda kalabilmesi için bu denli akıl dışı iktisadi yatırımlara ihtiyaç vardır akıl dışıdır vicdan dışıdır. Küresel iklim krizine en fazla katkı yapan ülkelerin başında gelen Türkiye geliyor.
 
Evet, savaş politikalarından besleniyor, silah sanayisini buna göre şekillendirmiştir. Türkiye’deki sanayinin yüzde 75’i silah sanayi üzerinden şekillenmektedir. Bu geleceğimizi karartır.
 
FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI BU SİYASİ İKTİDARDIR
 
Bütün bunlar Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi dediğimiz otoriter bir rejimin icraatlarından başka bir şey değildir. Bu icraatları yaptıkça meşruiyetini kaybetmiş olan bu iktidar gerçek gündemi kaçırmaya çalışmaktadır. Evet ileriye kaçmaya çalışmaktadır. Kaçamayacaksınız! İki elimiz yakanızdadır. Her ne kadar çıkıp FETÖ’nün siyasi ayağını aramaktaysanız da size söyleyeyim: FETÖ’nün siyasi ayağı bu siyasi iktidardır. Çünkü FETÖ ne yapıyorsa siz bugün aynısını yapıyorsunuz. Dün FETÖ ile birlikte yapıyordunuz, bugün Cumhur İttifakı dediğiniz küçük ortağınızla yapıyorsunuz. Savaştan besleniyorsunuz. Doğa talanından besleniyorsunuz, ülkeye verdiğiniz tek şey çöküş içinde yıkımdır.
 
 
ÖCALAN’I OKUYARAK, YENİDEN DÜŞÜNMELİYİZ
 
Buna son vermeliyiz. İşte konferansımız böyle bir dünya ahvali içinde toplanmıştır. Bugün ne yapmalı nasıl yapmalı sorularının yanıtlarını aramalı ve bu yanıtlara ulaşmalı, önümüzdeki döneme dair yol haritasını çıkarılmalıdır. Ne yapmalı? Nasıl yapmalı? Bir kez daha Lenin’i yorumlamalıyız, toplumsal örgütlenme alanında bir kez daha Öcalan’ı okumalıyız. Yeniden, yeniden düşünmeliyiz.
 
TARİHİ YENİDEN YORUMLAMALIYIZ
 
Tarihte hiçbir şey tesadüfen ortaya çıkmaz. Öyle olması gerektiği için tarihte yaşananlar yaşanır. Bugün eğer küresel siyaset Ortadoğu’da kopuyorsa bilin ki umut da Ortadoğu’dan doğacaktır. Yeni bir enternasyonalin eşiğinde konfederal bir anlayışla, halkların özgürlüğü için yeniden yeniden düşünmeli tarihi yeniden yorumlamalıyız. Ama yorumlamak yetmez, değiştirmeliyiz. Bu anlamıyla fikriyatımızın gücüyle Dünya’yı da Ortadoğu’yu da Türkiye’yi de değiştirmeliyiz. Riskler var, içeride de dışarıda da riskler var. Bütün bu sirklere vereceğimiz yanıt bütünlüklü kolektif siyaset anlayışımızdır. Bir arada ortaya koyduğumuz siyasetimizdir. Güçlü bir örgütlülüğü var etmeliyiz. Fikriyatımızı odak alan bir gelişmeyi mutlaka var etmeliyiz.
 
YENİDEN DEMOKRASİ İTTİFAKI ÇAĞRISI YAPIYORUZ
 
Mahallelerde, iş yerlerinde meclislerimizi yaratmalıyız hem kendimizi hem toplumun örgütlenmesine olanak tanımalıyız. HDK ile DTK ile birlikte bu zeminden hareketle bir siyasi parti bir mücadele partisi olarak örgütlülüğümüzü tabana yaymalıyız. Stratejilerimiz ancak böyle bir örgütlülük üzerinde şekillendiği sürece anlam taşır. 31 Mart stratejimizin başarısı da bu fikriyattır. Nasıl ki 31 Mart’ta bir başarıya hep birlikte imza attık şimdi ortaya koyacağımız stratejilerle çok daha büyük başarılara imza atacağız. İşte o yüzden tam da bu fikriyatın bize ışık tuttuğu yerden demokrasi ittifakı çağrısı yapıyoruz.
 
İKTİDARI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ
 
Müzakereci anlayışımızla katılımcı demokrasi anlayışımızla yan yana gelerek büyüterek faşizme karşı mücadele etmek ve bu iktidarı değiştirmek istiyoruz. Yeni bir iktidar var etmek istiyoruz söz yetki kararın halkta olduğu bir iktidar var etmek istiyoruz. Bunu yaratmanın yolu önce örgütlenmekten geçiyor. tabi ki önce bu mücadeleyi tüm hücrelerimizde hissetmekten geçiyor. Erken seçim çağrısı yaptık. Erken seçim çağrısı yapıp kenara çekilmemeliyiz. Her şeyden önce bütün toplumu beli bir mutabakat zemininde buluşturmalıyız. Yerel demokrasi odaklı bir parlamenter sistemin nasıl hayata geçeceği konusunda tartışmalıyız. Eşit yurttaşlık temelinde bir demokratik anayasayı nasıl var edebiliriz, tartışmalıyız.
 
KADIN ÖZGÜRLEŞMEDEN TOPLUM ÖZGÜRLEŞMEZ
 
İnsan hakları sivil sosyal haklardan ödün vermeden bir demokratik devleti nasıl hayata geçirebiliriz bunu tartışmalıyız. Her zaman bizi bugüne getiren fikriyatımızı demokratik toplumu ve demokratik ulusu rehber edinmeliyiz. Bu rehber ışığında radikal demokrasi mücadelesini yani kadın mücadelesini yükseltmeliyiz. Biliyoruz ki kadın özgürleşmeden toplum özgürleşemez. Radikal demokrasi mücadelesi emek mücadelesiyle yükseltmeliyiz. Toplumsal emeğin doğrudan demokrasi mücadelesini yükseltmeliyiz. Biliyoruz ki emek özgürleşmeden insan özgürleşemez.
 
DEMOKRATİK CUMHURİYETİ HEP BİRLİKTE İNŞA ETMELİYİZ
 
Radikal demokrasinin en önemli ayaklarından biri ekoloji mücadelesini yükseltmeliyiz. Doğa kurtulmadan yaşam kurtulamaz. Tüm bu mücadelelerle demokratik cumhuriyeti hep birlikte inşa etmeliyiz. Bunun yolunu bulmalı aramalıyız. Toplumu örgütlemek bu yüzden önemlidir bunu başarırsak iktidarı değiştirebileceğimize inanıyorum. Bu anlayışımızla 3’üncü yol anlayışımla erken seçim sürecini örmeliyiz. Bu çerçevede konferansamızın önemli bir sürece tanıklık edeceğini ve bu süreçten önemli sonuçlar çıkaracağını, geçmişi bu çerçeve de ele alıp değerlendireceğini ama önümüzdeki dönemin yol haritasını da çok sağlıklı bir şekilde var edeceğine de inanıyorum. Bu inançla bir kez daha hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”
 

Diğer başlıklar

18/02/2020
23:28 Çocuklara şiddet uygulayan öğretmene soruşturma
23:22 ‘Xewna Şevek Havînê’ Ankara’da sahnelendi
23:04 HDP’li Sancar’dan Kavala tepkisi:Alınan karar önceden planlanmış
22:42 Trump: Erdoğan ile İdlib’i görüştüm
22:34 Urfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 13 yaralı
21:43 Gözaltındaki gençlere Ömeryan ve Bagok soruldu
21:29 Osman Kavala hakkında yeniden gözaltı kararı
21:25 ‘Kürt kültürü dengbejlik sayesinde bugünlere gelmiştir'
21:11 Kayyım yeğen haberini ‘memleketlisi bile yok’ diye savundu: Lista bayağı kabarık
21:08 Hivron’dan konser
20:16 İstanbul Başsavcılığı’ndan Gezi kararına itiraz
19:59 Kalın: İdlib görüşmelerinde çıkan karar müzakerelerin devam etmesi yönünde
19:50 Cinsel saldırıda bulunan avukat Köylüoğlu gözaltına alındı
19:45 Manisa’da 5.2 büyüklüğünde deprem
19:37 Video aktivist İnce dayanışma çağrısında bulundu
19:06 Zeytinburnu Belediyesi işçisi intihar etti
18:42 Malatya’da bir gözaltı
17:53 AKP’li Muş’a göre HDP’li Sarısaç’ı takip eden aracın ‘plakası düşmüş’
17:38 HDP’li Taşçıer seçmeli dersi Meclis’e taşıdı
17:32 Cizre Kaymakamlığı'nda ikinci intihar girişimi
17:25 Soyer, Bergama Belediyesi’nden atılan işçilerle görüştü
17:08 Meclis’te Gezi tartışması
17:01 Bozova'da gözaltına alınan 13 kişi serbest
16:39 İstismar sanığı 2'nci duruşmada da tutuklanmadı
16:36 Libya Ulusal Ordusu: Türkiye'ye ait gemiyi yok ettik
16:16 Anadilde eğitim talep eden 90 kişiye 5’er ay hapis cezası
16:04 Ev baskınında yaşamını yitiren Özçelik için suç duyurusu
15:33 Batman'da 6 kişi serbest bırakıldı
15:30 Emekli-Sen'den promosyon açıklaması: Sadaka değil, haktır
15:29 18’inci FIFDH sosyal ayaklanmalar temasıyla başlıyor
15:20 AKP Sözcüsü: Darbe tartışması lüzumsuz
15:15 Kılıçdaroğlu: Sarayın Türkiye'si ile halkın Türkiye’si farklı
15:11 Dev-Tekstil mobbing ve işten çıkarmaları protesto etti
15:05 Gezi davasında tüm sanıklara beraat
15:01 Eşbaşkan Karaman'ın serbest bırakılmasını istediler
14:48 Yılmaz Güney Film festivali ertelendi
14:45 Moskova'daki İdlib toplantısı sona erdi
14:40 Grup Yorum'a destek pankartı açan 2 kişi gözaltına alındı
14:36 Kavala'dan mahkemeye: Siyasi değil tarafsız bakın
14:32 Yiğit Bulut, Gül’ün açıklamalarını darbeye yorumladı: Her an harekete geçebilirler
14:19 Gazeteci Necla Demir'e 'Erdoğan'a hakaret' davası
14:18 Kaymakamlık binasında intihar eden Kılıç’ın eşi: Yardım için gitmişti, dinlemediler
14:06 Nöbetçi Yayın Yönetmenliği davası ertelendi
13:55 Savur’da engelleme girişimine rağmen kongreye çağrı
13:54 Gazeteci Kemal Kılıç mezarı başında anıldı
13:51 ‘Bu dava muhteşem Gezi'nin altında kalır’
13:48 Van'ın 8 Mart programı açıklandı
13:46 27'nci İzmir Avrupa Caz Festival programı netleşti
13:40 HDP çocuk istismarının araştırılmasını istedi
13:28 Alınak'ın arkadaşları: Zulüm 1994 yılını katbekat aştı
13:27 Yeni Yaşam Derneği kurs ve seminer programı başlatıyor
13:00 Çeşme ve Urla'da 511 parsel arazinin kamulaştırılmasına tepki
12:59 17 yaşındaki Didem 9 gündür kayıp
12:57 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:29 İntihar eden Taşdemir’in arkadaşları: Bu bir intihar değil cinayet
12:21 Gezi Davası’nda karar bekleniyor
12:14 Gazeteci Şerife Oruç hakkında yakalama kararı
12:12 Bahçeli'ye göre Türkiye Anadolu savunması için İdlib'de
10:42 Hasankeyf'e girişler kapatıldı!
10:41 Ölçen'in cenazesi 108 gündür teslim edilmedi
10:03 Demirtaş devlet içindeki çeteleşmeye dikkati çekti
09:56 Gülistan Doku için yapılan eylemler suçlama konusu yapıldı
09:55 Che'nin Selahaddin Eyyubi El Kurdî’nin mezarını ziyaret ettiği fotoğraf paylaşıldı
09:46 Bankacılık düzenlemesine şerh düşen CHP ve İYİ Parti’den ‘şeffaflık’ vurgusu
09:38 Diyarbakır’da 5 katlı binanın üstüne cami
09:37 Kışanak ve Anlı ile 63 meclis üyesine 'eşbaşkanlık' davası
09:28 Gül: Kürt sorununu uluslararası boyutlara ulaşmasından korkardım
09:14 Salim Kaplan: Yolsuzlukların asıl sorumlusu iktidarın kendisi
09:08 ‘Dilin kaderini Kürtler belirleyecek’
09:07 Kayyım belediyeyi aile şirketine çevirdi: Yeğeni Kent AŞ.’nin başına getirdi
09:06 Oğluyla bir saat görüşmek için 745 kilometre yol gitmek zorunda
09:05 Kürtçe eğitmenler beraat etti
09:04 Cezaevinde kol saatine de yasak getirildi
09:03 KHK hukuksuzluğunun somut hikayesi: Ölümünden 10 ay sonra işe iade edildi
09:02 Mahalleli plastik fabrikasına karşı birlik oldu
09:02 Prof. Dr. Atmış: ‘Orman kurduk’ basit bir aldatmadır
09:02 Sürücü: Çocuk istismarının sorumlusu devlettir
09:00 18 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
17/02/2020
23:51 Isınmak için evinde mangal yakan kişi hayatını kaybetti
23:41 Van’da 4.1 büyüklüğünde deprem
23:22 Rusya ve Türkiye Suriye'de ortak devriye gerçekleştirdi
22:59 Esad: İdlib'in kurtarılması savaşı kuzeyden gelen boş seslere rağmen devam edecek
22:49 Bursa'da doğalgaz servisinde çalışan DAİŞ’li gözaltına alındı!
22:41 Bitlis'te trafik kazası:2 ölü, 3 yaralı
22:10 Evinde kitap ve dergi bulunduran 10 öğrenciye 7 buçuk yıl hapis cezası
21:44 Mardin’de gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
21:42 Bornova Kadın Platformu kuruldu
21:33 Gazeteci Nuh Köklü anıldı
21:20 Af Örgütü’nden Gezi davası açıklaması
21:11 14 barodan Kanal İstanbul projesine iptal davası
20:35 HDP’li Dede cezaevlerindeki hak ihlallerini meclise taşıdı
20:21 Trans kadın Esra Ateş katledildiği yerde anıldı
20:14 HDP’den Mahmut Alınak açıklaması
19:59 İstanbul’da üniversite öğrencisi genç intihar etti
19:42 BM’den İdlib için ateşkes çağrısı
19:23 İzmir’de iş cinayeti
19:15 AB, Libya'ya silah ambargosunu kontrol altına alacak
18:50 Roboski katliamı protestosuna önce beraat sonra ceza!
18:46 AA'nın ‘terörist’ diye lanse ettiği PM üyesi tutuklandı
18:32 Türk ve Rus heyetlerin görüşmesi yarın devam edecek